تجهیزات ثابت

گاهی اوقات به عنوان تجهیزات استاتیک نیز شناخته می شود، اصطلاحی است که عموماً برای توصیف تجهیزات غیر متحرک در صنایع نفت و گاز و فرآیندی استفاده می شود. مثال هایی از این بخش شامل مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی، پایپینگ، مخازن ذخیره سازی، شیرها، دستگاه های کاهش فشار، بویلرها، کوره ها/هیترها و سازه ها می باشد. از سوی دیگر، تجهیزات ثابت شامل مواردی مانند پمپ ها، کمپرسورها، توربین ها، تجهیزات الکتریکی یا ابزار دقیق (I&E) نمی شود، با اینکه آنها معمولاً حرکت نمی کنند.

مبدل های حرارتی قطعاتی از تجهیزات فرآیندی هستند که برای استفاده حداکثری در انتقال حرارت بین دو ماشین یا بخش مختلف ساخته و طراحی شده اند. در اکثر فرآیندهای صنعتی، اتلاف حرارت بسیار بیهوده و ناکارآمد است. به همین دلیل، مبدل های حرارتی برای جذب و استفاده مجدد از گرما به وجود آمده اند تا اتلاف گرما به محیط نداشته باشیم.

 

 

 

ایرکولر

مبدل های حرارتی ایرکولر انتخاب خوبی برای زمانی که آب خنک کننده در دسترس نباشد، هستند. ایرکولرها مبدل های حرارتی هستند که خنک سازی سیال را با جریان هوا انجام می‌دهند.

 

صفحه ای

مبدل حرارتی صفحه ای برای انتقال انرژی حرارتی از یک سیال به سیال دیگر استفاده می شود. این سیالات به دلیل جدا شدن توسط مبدل حرارتی هرگز با یکدیگر برخورد نمی کنند. به طور معمول، یک مبدل حرارتی صفحه ای از چندین صفحه موازی تشکیل شده است که در بالای یکدیگر قرار گرفته اند، بنابراین گذرگاهی ایجاد می‌شود که در آن سیال می تواند بین آنها جریان یابد. فاصله بین دو صفحه مقابل به هم کانالی را برای جریان سیال فراهم می کند.

 

دولوله ای

مبدل‌های حرارتی دو لوله ای از جریان مخالف واقعی استفاده می‌کنند که اختلاف دمایی بین سیال پوسته و سیال لوله را به حداکثر می‌رساند و در نتیجه سطح کمتری را برای کار موردنظر نیاز خواهد داشت. مبدل های هیرپین / دو لوله با طرح های قدیمی چند گذر پوسته و لوله که در آن از عوامل تصحیح برای محاسبه ناکارآمدی ناشی از عبور جریان همزمان استفاده می شود، متفاوت است.

 

کندانسور سطحی

کندانسور سطحی وسیله ای است که در نیروگاه های حرارتی استفاده می شود و بخار را بدون تماس فیزیکی بین بخار و خنک کننده به آب تبدیل می کند. کندانسور سطحی یکی از مهم ترین وسایل مورد استفاده در نیروگاه های حرارتی است.

 

 

پوسته و لوله

مبدل حرارتی Shell &Tube دستگاهی است که تحت فشار عمل می کند و از دو حفره مجزا (طرف لوله و پوسته) تشکیل شده است. دو جریان که توسط دیواره لوله‌های داخلی تقسیم می‌شوند، در صورت وجود اختلاف دما، دو جریان بدون مخلوط شدن ، انرژی حرارتی را با یکدیگر تبادل می‌کنند.

راکتورهای فرآیندی تحت فشار به سادگی توسط یک مخزن حاوی فشار که دارای بسترهای کاتالیزوری جایگذاری شده، آسترهای نسوز، میکسرها، همزن ها و غیره به عنوان قطعات داخلی هستند، برای فراهم کردن انجام یک واکنش شیمیایی طراحی شده اند

برج‌های خنک‌کننده دستگاه‌های دفع گرما هستند که با خنک‌کردن جریان آب تا دمای پایین‌تر گرمای تلف شده را به اتمسفر دفع می‌کنند. کاربردهای رایج برای برج های خنک کننده تامین آب خنک برای تهویه مطبوع و تولید برق است.

تقطیر یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش های جداسازی است و مبتنی بر توزیع اجزا بین دو فاز مایع و گاز است. در واقع تقطیر به دلیل اختلاف نقطه جوش یکی از رایج ترین روش های جداسازی مواد از یکدیگر است. تقطیر یک فرآیند فیزیکی برای جداسازی مواد با دمای جوش است.

  • برج منقطع

در عملیات منقطع، تغذیه به برج به صورت دسته ای وارد می شود. یعنی برج با یک مقدار شارژ می‌شود و سپس فرآیند تقطیر انجام می شود. هنگامی که میزان مورد نظر به دست آمد، دسته بعدی خوراک وارد می شود

  • برج پیوسته

در مقابل، برج های پیوسته یک جریان خوراک پیوسته را دارا می باشند. هیچ وقفه ای رخ نمی دهد مگر اینکه مشکلی در ستون یا واحدهای فرآیند اطراف وجود داشته باشد. آنها قادر به مدیریت توان عملیاتی بالا هستند و رایج ترین آنها در بین این دو نوع هستند.

قطعات داخلی ستون تقطیر

  • سینی ها
  • پکینگ ها

مخازن تحت فشار محفظه ای هستند که برای نگهداری مایعات، بخارات یا گازها در فشارهای بالا (معمولا بالای 15 psig) طراحی شده اند.

فیلتراسیون، فرآیندی است که در آن ذرات جامد در یک سیال مایع یا گاز با استفاده از یک محیط فیلتر که اجازه عبور سیال را می دهد اما ذرات جامد را حفظ می کند، حذف می شوند. ممکن است سیال شفاف شده یا ذرات جامد خارج شده از سیال محصول مورد نظر باشد.

  • حذف کننده مه(Mist Eliminator)
  • ادغام کننده
  • RVF
  • RPF (فیلتر فشاری چرخشی)

مبدل‌های خط انتقال (TLE) حیاتی‌ترین تجهیزات در کارخانه‌های الفین هستند که در آن اتیلن پس از تولید در مرحله کراکینگ بخار، به اندازه کافی خنک می‌شود تا برای ادامه فرآیند قابل استفاده شود. مبدل های خط انتقال (TLE) در فرآیند کراکینگ مواد اولیه مختلف گازی و مایع استفاده می شود. مبدل خط انتقال در قلب فرآیند کراکینگ قرار دارد. با تأثیر مثبت بر عملکرد اتیلن و به حداکثر رساندن بازیابی انرژی، به میزان قابل توجهی به سودآوری هر کارخانه اتیلن کمک می کند.

مخازن ذخیره سازی حاوی مایعات آلی، مایعات غیر آلی، بخار است و در بسیاری از صنایع یافت می شوند. اکثر مخازن ذخیره سازی بر اساس مشخصات API-650 موسسه نفت آمریکا طراحی و ساخته شده اند.

اکسترودومیکس ، میکسر/اکسترودر ترکیبی کارآمد از یک میکسر برشی قوی و اکسترودر با فشار کم تا متوسط است که در یک فرآیند پیوسته خمیر، مخلوط و اکسترود میکند و به عنوان یک واحد مستقل یا در ترکیب با سایر تجهیزات فرآیند قرار می‌گیرد.

دی اریتورها دستگاه هایی هستند که برای حذف گازهای محلول، عمدتاً اکسیژن و همچنین دی اکسید کربن، از آب ورودی به بویلرها از طریق فرآیندی به نام هوازدایی استفاده می‌کنند.

دیگ بخار قطعه ای از تجهیزات است که به عنوان یک محفظه بسته برای تبدیل آب به بخار عمل می کند. برای اینکه این اتفاق بیفتد، انرژی شیمیایی ناشی از یک منبع سوخت مانند نفت یا گاز با احتراق به گرما تبدیل می‌شود. سپس گرما به آب موجود منتقل می شود و در نتیجه فشار افزایش می یابد و در نهایت مایع به بخار تبدیل می شود.

سایلنسرها تجهیزاتی هستند که صدای ناشی از تخلیه گازهای تحت فشار به جو را کاهش می دهند.

فایرهیترها، همانطور که از نامشان مشخص است، آشکارا بخاری یا کوره هستند. تجهیزاتی هستند که در تاسیسات فرآوری (پالایشگاه ها، نیروگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و غیره) برای گرم کردن سیالات تا دمای مطلوب مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، هدف اصلی فایرهیترها افزایش دمای سیال فرآیندی است که در لوله‌ها جریان می‌یابد.

کوره وسیله‌ای است که در آن گرما تولید و به مواد منتقل می شود تا تغییرات فیزیکی و شیمیایی ایجاد کند. منبع گرما معمولاً احتراق سوخت جامد، مایع یا گاز یا انرژی الکتریکی است که از طریق گرمایش مقاومتی (گرمای ژول) یا گرمایش القایی اعمال می شود.

X